Що таке мобінг?

Дата: 21.04.2023 14:58

Що таке МОБІНГ❓

Мобінг – (з англ. mob – натовп) це форма дискримінації, що проявляється як психологічне насильство та агресивна поведінка зі сторони колективу щодо особи.

Часто мобінг плутають з неввічливістю, проте між цими явищами є суттєва різниця. Вона полягає в тому, що неввічливість – це одноразовий прояв зневажливої поведінки з ціллю образити, висміяти іншу людину, а мобінг – психологічна атака, ворожість, неетична, систематична, шкідлива поведінка та комунікація з іншою людиною. Мобінг може вчиняти як керівництво, так і співробітники та колеги щодо певної особи.

На жаль, мобінг існує і в школі серед учителів та адміністрації. Першим кроком запобігання мобінгу в школі є розуміння мобінгу у якості підступного прояву емоційного аб’юзу, що призводить до агресивної поведінки усього колективу щодо певної особи.

Причини виникнення мобінгу в закладі освіти:

▪️Взаємостосунки вчителя з представниками адміністрації або 100 відсоткова слухняність та підпорядкування адміністрації;

▪️ Ревнощі, заздрість;

▪️ Різні погляди;

▪️ Поява загрози скорочення робочих місць тощо.

Пропозиції по запобіганню мобінгу в школі:

Спонукати адміністрацію школи дослідити свій стиль керівництва (змінити/покращити);

Провести тренінг для співробітників: як розпізнати мобінг? Фокус на розвиток людських стосунків між співробітниками школи, що базуються на порядності та повазі одне до одного;

Запровадити політику ввічливості серед вчителів та керівництва, що заперечує прояви аб’юзу, зневаги, дискредитації своїх колег;

Використання медіації для вирішення конфліктних ситуацій. Використовуйте такі самі методи подолання конфліктів між вчителями, які ви використовуєте, щоб зупинити прояви булінгу серед дітей;

Обирайте нових працівників не лише за їхнім досвідом роботи, але й за емоційним інтелектом та спроможністю вирішувати конфліктні ситуації;

Соціальна реклама на робочому місці. Наприклад, «Дружнє нагадування: гідність і повага одне до одного. Без винятків».

Варто пам’ятати про толерантність. У людей бувають погані дні, і якщо прояв зневаги був одноразовим, то на це краще не звертати уваги. Але зневажлива поведінка на постійній основі є не особистим питанням певної особи, а несе колективну відповідальність для того, щоб розв'язати цю проблему. Оскільки гідність і повага одне до одного є базою недискримінаційного характеру партнерських здорових стосунків, як в особистому житті, так і на робочому місці.

1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла закон про мобінг №5749 , який передбачає відповідальність за цькування і приниження на роботі.