A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, молоді та спорту Маневицької селищної ради

Відбулася професійна зустріч спільноти класних керівників ЗЗСО Маневицької селищної ради на тему «Історія виникнення та розвитку Маневич до ХХ століття»

Дата: 13.05.2024 15:21
Кількість переглядів: 410

Фото без опису   10 травня 2024 року відбулася професійна зустріч спільноти класних керівників ЗЗСО Маневицької селищної ради на тему «Історія виникнення та розвитку Маневич до ХХ століття».

   Зустріч розпочалася екскурсією історичними стежками старих Маневич, яку провів краєзнавець, уродженець Маневич - Роман Павлюк. Педагоги почули історичні факти про залізничний вокзал станції Маневичі, порівнювали фото 1916 року з австрійського фотоархіву та сучасного вокзалу, на жаль, є втрачені архітектурні спорудження. Вокзал був побудований у 1905 році вже після відкриття у 1902 році залізниці Фото без описуКовель-Київ. Головний вхід у вокзал був з північної сторони. Сьогодні - вхід з площі вже дуже багато років зачинений. Вокзал в Маневичах вважається одним із найгарніших вздовж цієї залізничної лінії, хоча в його основу був покладений типовий проєкт, за яким зводилося ще кілька вокзальних будівель. На даний час вокзал має статус пам'ятки архітектури місцевого значення.

   Потім педагоги помандрували головними вулицями старих Маневич, дізнавались де були закладені перші будівлі і їх призначення. Почули про 8 історичних Фото без описуцвинтарів, які були у нашому містечку у різні періоди та у різних локаціях. Багато маневичан не уявляють, що ходять на територіях колишніх некрополів, а на деяких уже є і забудови.

   Класні керівники відвідали один з військових цвинтарів, який знаходиться за костелом, польських легіонерів, які загинули у І світовій війні, воюючи на боці німецької та австро-угорської армій. У 1915 р. на цьому цвинтарі звели дерев’яну каплицю. Після закінчення війни, коли Маневичі вже належали Польщі й почали інтенсивно заселятися, саме ця каплиця стала першим костелом заснованої в 1923 р. римо-католицької парафії. Станом на сьогодні відновлені за автентичним зразком усі наявні там поховання, відновлені таблиці з написами на обеліску та епітафії на Фото без описумогилах настоятелів. Варто відзначити, що на цьому цвинтарі ще в 1929 р. у присутності польського президента Ігнація Мосціцького відкрили пам’ятник, який зберігся до сьогодні. До речі, це був єдиний в історії Маневич візит чинного президента.

   Учителі мали змогу потрапити у римсько-католицький костел, парафію Святого Духа. Від пана Романа ми дізнались історичні факти про передумови заснування першого костелу в Маневичах. Антоній Бірар -  Маневицький землевласник безкоштовно надав під будівництво храму земельну ділянку поряд із цвинтарем польських легіонерів. Сам храм був збудований у 1935 році став найбільшою та найпомітнішою будівлею Маневич і лишався єдиним християнським храмом у селищі аж до початку 1990-х років. Фото без описуКостел був повністю зруйнований і стояв без даху, у кінці 80-х років це була справжня руїна - без вікон і даху. Відродження костелу розпочалося на початку 90-х років, і нині він функціонує та має прихожан. У костелі нас привітно зустрів настоятель маневицької та любешівської парафії Марцін Цєсєльскі, який розповів про традиції римо-католиків та відповідав на всі запитання, які задавали педагоги.

   Далі екскурсія продовжилася колишньою вулицею Фабрична, яка з’єднувала цвинтар з бельгійською паркетною фабрикою Огюста Ляшаппелля на даний час це державна установа «Маневицька виправна колонія (№42)».

Фото без опису   Вчителі отримали інформацію про виникнення селища та про події, які  відбувались на його околицях, почули, які відомі люди працювали на його благо, пізнали історію створення перших будівель. Педагоги мали змогу поспілкуватися та поділитись враженнями щодо історичної спадщини Маневич, а почуту інформацію обов’язково перекажуть дітям.

   Хочеться подякувати Роману Павлюку за таку чудову екскурсію для педагогів, завдяки його сім’ї і краєзнавчому хобі, ми сьогодні можемо візуально пізнати історію Маневич та віртуально побувати на стародавніх вулицях селища. Також дякуємо за допомогу в організації зустрічі Шевчук Тамарі Денисівні, голові спільноти класних керівників, вчителю соціальних дисциплін Маневицького ліцею №1 імені Героя України Андрія Снітка.

   Кожному з нас хочеться вкласти свій внесок у підтримку ЗСУ, усі ми робимо те, що можемо, ця зустріч була благодійною, вдалося зібрати -  3140 грн на допомогу ЗСУ. Дякуємо педагогам за донати, а Збройним Силам України за можливість бути на своїй землі!!! Разом до ПЕРЕМОГИ !!!  Все буде Україна!

 

 Організатор зустрічі, Терещенко Леся Іванівна, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Маневицької селищної ради

ФОТОАЛЬБОМ  ПОДІЙ

 

 

 


« повернутися

Вхід для адміністратора