Відбулось онлайн-засідання спільноти вчителів предмета «Захист України»
27 серпня 2024 року проведено онлайн-засідання спільноти вчителів предмета «Захист України», модератором якої була консультант КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Іщик Юлія Василівна. Навчальний предмет «Захист України» виступає важливою ланкою військово-патріотичного виховання, яке, у свою чергу, визначено складовою національно-патріотичного виховання, що в часи воєнної загрози стає пріоритетом цього напрямку виховання. Міністерство освіти і науки України розробило та рекомендує модельну навчальну програму «Захист України. Інтегрований курс» для закладів, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти (Наказ Міністерства освіти і науки від 08.08.2024 року № 1116) та має гриф «Погоджено Міністерством оборони України» (Лист Міністерства оборони України від 24.04.2024 року № 220/5643).
Програма для предмета «Захист України» створена на основі нового Державного стандарту профільної освіти (зараз очікуємо його затвердження). У новій програмі «Захист України» має 10 модулів. Вони охоплюють, зокрема, такі теми:
- домедична допомога з елементами тактичної медицини;
- військові технології;
- зв’язок на полі бою;
- топографія і тактика: базові знання.
Як передбачає МОН мають сформуватись міжшкільні осередки, в яких уроки проводитимуться не 1-2 години на тиждень для окремого класу, а відбувається накопичення 8 академічних годин за цілий місяць і діти матимуть змогу приїжджати в осередок та навчатись там цілий день із перервами. Теоретичні заняття учні слухатимуть разом, а на практичні ділитимуться на групи по 10-15 осіб, це дозволить більш гнучко подавати навчальний матеріал. До прикладу, можна в один день презентувати теми з різних модулів, пов’язані між собою, або якщо це більш практичний модуль, такий як «Військові технології», то можна поєднати його з теоретичним матеріалом, що стосується громадянської освіти. Завдяки цьому пройдені модулі не забуватимуться через півроку, а стануть базою для підкріплення нових знань.
Війна російської федерації проти України диктує необхідність для педагогів активно долучатися до змін в освітньому процесі, сприяти формуванню в здобувачів освіти свідомої громадянської позиції, ознайомленню з сучасною проблематикою національної безпеки, формуванню системного враження про Збройні сили України, викликає необхідність у сталому та постійному професійному розвитку педагогів у зазначеному напрямку, пошуку нових форм, методів та засобів вивчення предмета «Захист України» з учнями.