Методичні рекомендації щодо організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання/технологій у 2024/2025 навчальному році
Методичні рекомендації
щодо організації та проведення ІІ етапу
Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання/технологій
у 2024/2025 навчальному році
Загальні положення. На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від від 30 вересня 2024 р. № 1391 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів з навчальних предметів у 2024/2025 навчальному році», керуючись Положенням про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056 (із змінами), наказу управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації від 09 жовтня 2024 року № 335 «Про проведення ІІ та ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2024/2025 навчальному році». ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання/технологій (далі – ІІ етап олімпіади). відбудеться 23 грудня 2024 року для учнів 9-11 класів.
Основною метою проведення Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання є пошук і підтримка обдарованих учнів (учениць), створення умов для їхнього розвитку та самовдосконалення, формування творчого покоління молодих українців.
У ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання беруть участь учні 9-11 класів, які стали переможцями І (шкільного) етапу.
Звертаємо Вашу увагу на те, що умовами проведення ІІ етапу олімпіади є добровільна участь здобувачів освіти та дотримання законодавства України в частині забезпечення заходів безпеки, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні.
У разі повітряної тривоги, відсутності електроенергії, інтернет-зв’язку в день проведення олімпіади рекомендуємо передбачити гнучкий графік, який дозволить взяти участь в олімпіаді всім учням, включеним у заявку закладу освіти.
Забороняється втручання батьків учасників (або осіб, які їх замінюють) і вчителів, які підготували учнів у перебіг змагань, участь у перевірці робіт і апеляцій.
Для проведення олімпіади створюються районні оргкомітет і журі.
Порядок підготовки до проведення олімпіади.
Алгоритм дій під час проведення олімпіади. Олімпіаду рекомендуємо розпочати о 10-00 год. Олімпіада проводиться в один день за двома напрямами: технічні види праці та обслуговуючі види праці. Складається з 2-х турів: І тур – теоретичний; ІІ тур – практичний. Тривалість виконання завдань – 4 години (І тур – одна астрономічна година; ІІ тур – три астрономічні години). В разі виникнення форс-мажорних ситуацій оргкомітет приймає рішення про інший час початку та закінчення олімпіади.
Алгоритм організації та проведення ІІ етапу олімпіади має забезпечити максимальні умови для збереження життя та здоров’я учасників олімпіади.
Пропонуємо дотримуватися такого алгоритму дій учасників олімпіади та членів журі під час повітряної тривоги, відключення електроенергії, інтернет-зв’язку:
1. Дії у разі надходження сповіщення про повітряну тривогу в районі під час проведення випробування:
– на час оголошення тривоги проведення випробування зупиняється доступ до завдань обмежується;
– секретар журі фіксує час виконання завдань та робить відмітку у протоколі;
– учасники олімпіади та члени журі переходять в укриття цивільного захисту;
– після відбою повітряної тривоги виконання завдань продовжується;
– секретар оголошує час, який залишається для виконання завдань та робить відмітку у протоколі.
2. Дії у разі відключення електроенергії, в районі під час проведення випробування:
– на час відключення електроенергії, проведення випробування зупиняється;
– секретар журі фіксує час виконання завдань та робить відмітку у протоколі;
– після включення електроенергії, виконання завдань продовжується;
– секретар оголошує час, який залишається для виконання завдань та робить відмітку у протоколі.
Характеристика завдань. Зміст завдань охоплює матеріал шкільної програми, які учні мали опанувати до терміну проведення олімпіади:
І тур – теоретичний. Учасникам протягом 1 год. (тут і далі мається на увазі астрономічний час) буде запропоновано підготувати рішення заданої проблеми, презентувати це рішення всіма доступними способами (презентація, графічні зображення, усне пояснення тощо) та захистити його перед журі. Оцінюватися буде як доречність самого рішення, так і вміння сформулювати, висловити та відстояти свою позицію.
Максимальна кількість балів за теоретичний тур – 20 балів.
ІІ тур – практичний. Учасники олімпіади проектуватимуть та виготовлятимуть виріб із запропонованого організаційним комітетом набору матеріалів. Під час комплексної роботи учасники матимуть можливість користуватися Інтернетом на будь-якому етапі туру. Для виконання зазначеного завдання з обслуговуючих видів праці учасникам потрібно мати: набір для рукоділля (голки, нитки, нитки для вишивання, пряжа для в’язання, гачок для плетіння, спиці для в’язання, флізелін, сінтепон тощо). Під час виконання роботи не можна використовувати готові аплікації, мережива, шматочки тканини для аплікацій та інші «домашні заготовки». На виконання завдання передбачається 3 годин.
Максимальна кількість балів за практичний тур – 60 балів.
При оцінюванні практичного туру враховувати:
Критерії оцінювання комплексної роботи:
- Функціональність виробу (відповідність призначенню, зручність у використанні, надійність конструкції) – 15 балів;
- Володіння техніками обробки (дотримання розмірів, раціональне використання матеріалу, якість обробки) – 25 балів;
- Естетичність (оздоблення), привабливість виробу – 10 балів;
- Оригінальність роботи та новизна в підході до вирішення завдань (складність форми) – 10 балів.
Особливі умови
За бажанням учасник має право на загальних засадах брати участь у змаганнях серед учнів старших (порівняно з класом (курсом) фактичного навчання) класів (курсів) у межах визначених вікових груп.
До місця проведення олімпіади учні повинні прибувати організовано у супроводі керівника команди, маючи при собі: учнівський квиток; медичну довідку про відсутність інфекційних хвороб та контакту з інфекційними хворими; – спецодяг.