Проведено семінар-практикум "Нестандартні підходи у викладанні математики як один із ефективних засобів для розвитку креативності учнів"
Відповідно до плану роботи Комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Маневицької селищної ради 22 листопада 2024 року онлайн-режимі проведено семінар-практикум на тему «Нестандартні підходи у викладанні математики як один із ефективних засобів для розвитку креативності учнів». Модератором зустрічі виступила консультантка КУ «ЦПРПП» Світлана Василівна Пацаманюк, яка акцентувала увагу присутніх на кардинальних змінах, які відбуваються сьогодні в освітньому просторі України, зумовлених процесом реформування школи відповідно до закону України «Про загальну середню освіту», Концепції загальної середньої освіти, Державного стандарту базової середньої освіти. В учителів з’являється можливість застосовувати нові активні технології навчання, цінні для кожного учня. Наразі змінено підхід до визначення структури уроку в школі.
Систему своїх уроків треба намагатися побудувати так, щоб учні працювали з повною віддачею сил, з інтересом. На уроці повинно бути цікаво. Адже без емоцій, без переживань розум не напружується. Зацікавленість виникає там, де вчителю вдається зацікавити дітей своєю емоційністю.
Саме нестандартні уроки сприяють розвитку творчих здібностей дітей, виховують навички дослідницької діяльності, дають високий ефект практичної спрямованості матеріалу, що, зрештою, приводить до глибокого розуміння предмета, зацікавленості ним. Нестандартний урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність, ініціативу школярів, сприяє їх розвитку, підвищенню якості знань, формуванню працьовитості, потрібних у житті навичок та вмінь.
На питанні «Інноваційні підходи у викладанні математики» зупинилась вчителька математики Куклинського ліцею Ірина Сергіївна Чебелюк. Вона зосередила увагу присутніх на тих новітніх педагогічних технологіях, які використовує у викладанні математики на своїх уроках. Ірина Сергіївна показала як використання інноваційних технологій сприяє професійному зростанню вчителя, зміцнює атмосферу на уроці, викликає робочий настрій у дітей, і як наслідок, покращується якість набутих знань. Нам, вчителям, часто здається, що ми володіємо ключами від знань і, що саме ми, маємо передати їх дітям, вдало і старанно пояснивши, розтлумачивши. Але життя змінилось так, що школа більше не є монополістом знань і тому необхідно використовуючи сучасні інформаційні технології, йти в ногу з життям, щоб не бути викинутими на узбіччя.
Свій досвід роботи щодо активізації пізнавальної діяльності учнів презентувала Світлана Ростиславівна Сопронюк, вчителька математики Маневицького ліцею 2, адже проблема активізації пізнавальної діяльності учнів була, є і буде актуальною завжди. Від її розв’язання залежить ефективність навчальної діяльності учнів, розвиток інтересу до навчання. Якщо запитати учнів, який предмет в них найулюбленіший, то навряд чи більшість з них назвуть математику. Одні вважають, що цей він їм не під силу, інші – що знання з математики не знадобляться у житті. Однак без математичної освіти сучасній людині не обійтися. Працюючи над проблемою – розвиток пізнавальної діяльності учнів на уроках математики, слід намагатися ″не загубити″ жодного учня, дати можливість кожному розкрити себе.
Але, як донести навчальний матеріал до свідомості учнів? Як викликати їх активну пізнавальну діяльність, щоб учні могли опанувати знаннями, вміннями та навичками? Як викликати в учнів позитивне ставлення до навчання, допомогти їм перетворити знання в переконання? Як навчити всіх: і тих, хто навчається з інтересом, і тих, у кого його немає? Чому одні учні охоче йдуть до навчання, а інші відмовляються вчитися й прогулюють уроки? Чому хтось успішно вписується в ліцейний соціум, а у когось суцільні проблеми? Ці питання доводиться вирішувати кожен день при підготовці уроку. Усі вони так чи інакше пов′язані з пошуками найбільш продуктивних методів навчання. Виникає необхідність пошуку таких прийомів викладання, щоб не заставляти роботи нецікаву справу, а щоб в учня виникло бажання зрозуміти і вчити.
Мотивація навчальної діяльності - це винятково важливий компонент не лише навчання, але й будь-якої людської діяльності. Є мотив – є бажання виконувати й доводити до завершення цю діяльність. Успіх – головне джерело мотивації учня до навчання. Тільки успіх дає задоволення від навчання й приведе в подальшому до ще кращих результатів.
Віра Володимирівна Вацик, вчителька математики Оконського ліцею, зупинилась на питанні важливості використанні ігрових технологій на уроках математики. В.Сухомлинський писав: «у грі розкривається перед дітьми світ, творчі можливості особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку».
Якщо спочатку учень зацікавиться лише грою, то дуже швидко його вже цікавитиме пов’язаний з нею матеріал, в нього виникне потреба вивчити, зрозуміти, запам’ятати цей матеріал, тобто він почне готуватися до участі в грі. Гра дає змогу легко привернути увагу й тривалий час підтримувати в учнів інтерес до тих важливих і складних предметів, властивостей і явищ, на яких у звичайних умовах зосередити увагу не завжди вдається.
На завершення семінару, консультантка КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників», Світлана Василівна Пацаманюк та голова спільноти вчителів математики Світлана Василівна Панько, проаналізували роботу спільноти, наголосили на важливості вчасного проходження курсової перепідготовки, ознайомили з методичними рекомендаціями щодо умов проведення в цьому році І етапу конкурсу «Творчі сходинки педагогів Волині».
Щира вдячність нашим педагогам за змістовні виступи та активну участь в роботі професійної спільноти. Такі зустрічі надають фахівцям ефективні інструменти для щоденної роботи з учнями. Адже учасники не лише збагатилися новими знаннями та ідеями, а й змогли обмінятися досвідом, обговорити актуальні проблеми та поділитися інноваційними методами роботи.